top of page
  • Karol Veleba

Moje začátky v on-line marketingu, aneb proč klienti potřebují agenturu

Na začátku, někdy okolo roku 2000, byla internetová reklama ještě v plenkách. Nikdo jí pořádně nerozuměl, příliš se nevědělo, jak ji měřit, klienti nechápali, proč by na tom internetu vůbec měli být. Zkratky jako CPM, CTR, PV, 300x300px byly jako tajemný jazyk, který si markeťáci off-line světa a majitelé firem velmi těžko osvojovali. (Například zažil jsem situaci, kdy jeden nejmenovaný off-line ředitel vydavatelství na mě vyběhl s tím, že jsem klienta oklamal, protože banner 300x300px si přeměřil na monitoru pravítkem a určitě nemá 30×30 cm.


A to byla doba, kdy zde portály jako Seznam.cz, Centrum.cz, nebo společnost Internet Trading začaly dělat výbornou práci. Vyslali do terénu stovky vyškolených obchodníků a kromě toho, že se samozřejmě za každou cenu snažili klienta zobchodovat, vedlejším produktem bylo také vzdělávání podnikatelské veřejnosti právě v on-line marketingu. Naučili klienty, že si mohou koupit banner (což je něco jiného, než fotka v časopisu), anebo „GPS“ (Garanci první strany), nebo konkrétní pozici ve vyhledávači. No a firmy, které se chytily hned na začátku, pochopily a vyzkoušely to, jsou dnes úspěšné, protože získaly náskok oproti konkurenci.


Postupně, jak se internet stával běžným médiem, i možnosti, jak dostat svůj inzerát na internet, se začaly zjednodušovat. Mohli jste poslat svůj banner do bannerové sítě Internet Billboard, spustily se PPC systémy jako Etarget, Adfox, Sklik a nakonec i Google AdWords. Reklama na internetu začala být dostupná i pro běžné uživatele bez znalosti problematiky do hloubky. Firmy si začaly budovat svá on-line marketingová oddělení, nebo učily své off-line markeťáky, jak založit kampaň na Facebooku, Skliku nebo na Google.


A on-line marketingové kolečko se začalo naplno roztáčet. Ze začátku extrémně levná a efektivní on-line reklama začala lákat stále více klientů. A tak jak přicházeli noví klienti se svými rozpočty, tak majitelé reklamních systémů vymýšleli stále nové a nové „fíčury“, jak reklamu lépe a přesněji cílit. S růstem konkurence mezi firmami začala významně růst i částka, kterou firma potřebovala na on-line reklamu, aby dosáhla výsledku, na který byla zvyklá poslední roky. Takže více konkurentů, vyšší cena za reklamu a stále více a více možností, jak správně reklamu nastavit. Bannery vás začaly nahánět po internetu, v každém městě jste viděli jinou, lokalizovanou reklamu a přibývaly nové formáty jako například video.

A to jsme se přenesli téměř do současnosti. Na trhu je více než 1000 on-line agentur, které nabízejí své služby firmám. Každý den na trh přicházejí noví freelanceři, kteří si také chtějí urvat z tohoto marketingového koláče.


A potom jsou tu firmy, které potřebují inzerovat, vydělávat … Ale jak? Mají si najít svého internetového markeťáka, nebo se upsat agentuře? A jaké? Malé (a levné) nebo velké (s drahou hodinovkou)?


Jsem přesvědčený, že není v silách a možnostech (hlavně časových), aby jeden člověk

dokázal na profesionální úrovni obsáhnout reklamní systémy Google, Seznamu, Heureky, různé RTB(Real TimeBidding) platformy, anebo do hloubky proniknout do SEO problematiky. Dnešní on-line marketingový svět je neuvěřitelně komplikovaný. Jen Google AdWords měsíčně spouští několik novinek a ty je nutné vstřebat. A to chce čas. Čas na vzdělávání se, zkoušení a testování.


A to je také moje odpověď na otázku, zda si dělat marketing sami vedle dalších činností v práci, nebo to dát na starosti profíkům. Pokud chcete mít průměrné kampaně a průměrné výsledky, dělejte si online marketing sami. Ale pokud chcete být o krok před konkurencí, získat náskok, najděte si na každou část on-line marketingu specialistu. Ať už prověřeného a ověřeného freelancera nebo dobrou agenturu, která má za sebou výsledky a spokojené klienty.


A zda je nás možné porovnat s finančními poradci? Nevím, ale někde jsem četl, že 90 % malých investorů, kteří investují na akciových trzích, jsou ve ztrátě, protože nemají čas sledovat trhy a nerozumějí tomu. V tomto je to možná s on-line marketingem víc než podobné.

bottom of page